• canan

Hastane Çantasında Neler Olmalı?O ikinci çizgiyi gördüğünüzde başladı heyecanınız. Belki ilk belki ikinci, üçüncü çocuğunuz ancak o heyecan hiç bitmez. Her şeyin en iyisi ne güzeli olsun istersiniz. Hiçbir eksiği kalmasındır tek düşünceniz.


O büyülü ana ulaşana kadar hazırlıklarınız devam eder. Ancak aklınızda hep o soru "Ya bir eksiğimiz varsa”. Son haftalarda hazırladığınız hastane çantasına sürekli bir şeyler daha sokuşturursunuz. Bazı özel hastaneler hediye olarak çanta verseler de sizin mutlaka yanınızda olması gereken malzemeler vardır.


Hastane çantasını mümkünse kendiniz ve bebeğiniz için iki ayrı çanta olarak hazırlamanız aradıklarınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır. Kendiniz için hazırladığınız çantaya daha çok kişisel bakım malzemelerinizi, bebeğinizinkine ise onun bakım malzemelerini koymalısınız.


Öncelikle hazırlayacağınız çantayı henüz almadıysanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Malum tecrübe her şeydir:)


Çanta: Kendiniz için hazırlayacağınız çanta evinizde olan herhangi bir çanta da olabilir. Malum önemli olan tüm eşyalarınızın sığması ve onlara kolayca erişebilmenizdir. Hastanede uzun süre kalmayacağınızı düşünerek az eşya almak mantıklı olabilir ancak sağlık gibi bir durumda her türlü durumu göz önünde bulundurmalısınız.


Bebeğiniz için kullanacağınız bebek bakım çantasını henüz almadıysanız daha sonra da rahatlıkla kullanacağınız bir çanta olması önemlidir. Özellikle ilk iki yıl bu çantanın sizin bir uzvunuz gibi olacağını düşünürsek tüm ihtiyaçlarınızı içine alacak kadar geniş ve her birini istediğiniz an iki eliniz dolu olsa bile hemen bulabilecek kadar çok gözlü olmasında fayda var.


Hastane Çantasında Neler Bulunur?


Belki çoktan hazırladınız ve kapı yanında duruyor ancak aşağıdaki listeye göz atarak eksiğiniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kendiniz için hazırlayacağınız çantada;


Hastane çantasını mümkünse kendiniz ve bebeğiniz için iki ayrı çanta olarak hazırlamanız aradıklarınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır.

Anne Giyim:

-  Gecelik ve Sabahlık 2’şer adet (Bebeğinizi rahat emzirebilmeniz için önden düğmeli günlük ve fotoğraf çekimi için daha şık bir takım düşünebilirsiniz.)

-  Hamile iç çamaşırı 4 adet (Her ne kadar doğum yapmış olsanız da o şişlik hemen inmeyecektir. Ayrıca dikişleriniz varsa daha rahat olmanızı sağlar.)

- Emzirme Sutyeni 2 adet (Bebeğinizi rahatlıkla emzirebilmeniz için)

-  Çorap (her ne kadar hastane odaları sıcak olsa da çantanızda bulunmalı)

-  Terlik

-  Anne bebek lohusa saç bandı


Anne Kişisel Bakım:

- Hijyenik ped uzun veya gece 1 paket (Özellikle uzun olanlarla daha rahat edebilirsiniz)

- Diş Macunu ve diş fırçası

- Deodorant veya roll-on

- Makyaj çantası ve dudak kremi (Özellikle fotoğraf çekimi için hafif bir makyaj sizi daha bakımlı gösterecektir.

-  El kremi

- Göğüs pedi

-  Göğüs ucu kremi (Bebeğinizi ilk emzirmede ikiniz de acemilik çekebilirsiniz bu da bir süre sonra göğüs ucunuzda çatlak ve acıya neden olur. Bu nedenle sürekli kullanmanızda yarar var.)

-  Manuel Göğüs Pompası (İlk etapta sütünüz az gelebilir gece yarısı eczaneden bilmediğiniz ürünleri almak zorunda kalmamak için yanınızda bulunmalı)

-  Tarak veya Fırça

Bebek Bakım:

- Yenidoğan Islak mendil 2 adet (Bebeğinizin alt temizliği ve sizin için yenidoğan veya hassas ıslak mendil

- Bebek bezi yenidoğan 30’lu

- Pişik Önleyici Kremi 1 adet (Bebeğinizin her alt değişiminde kullanmalısınız.)

- Burun Aspiratörü 1 adet (Yazın veya kışın bebeğinizin burun tıkanıklığı için mutlaka yanınızda bulunmalı)

Bebek Giyim:

-  Bebek hastane çıkış takımı 5’li veya 10’lu (içinde ihtiyacınız olan tüm parçalar bulunduğundan 10’lu takım daha fazla işinize yarayacaktır.)

- Bebek battaniye ince ve kalın (hastane odasının sıcak, dışarının soğuk olacağını düşünerek ince ve kalın almanızda yarar var)

-  Dış zıbın 2 adet

-  İç zıbın 2 adet

-  Patikli pantolon 4 adet

-  Çorap 4 adet

-  Eldiven 4 adet

-  Badi 4 adet

-  Şapka 2 adet

- Patik 2 adet

Teknolojik Ürünler

-  Telefon şarj aletleri

-  Fotoğraf makinesi


Hastane Çantanızı ister ayrı ayrı hazırlayabilir ister dolu olarak satın alabilirsiniz.
8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör